Zastosowania mat ochronnych z PVC

Listopad 15, 2021

Maty ochronne z PVC oferowane są w dwóch podstawowych odmianach: jako miękka pianka i przezroczysta, gruba folia. Choć oba materiały powstają z tego samego surowca, to bardzo różnią się właściwościami i możliwością zastosowania.

PVC, czyli polichlorek winylu, jest tworzywem sztucznym, które występuje zarówno w postaci twardej, jak i elastycznej. Może być wybarwiany na dowolny kolor lub transparentny. Oferowane przez nas maty ochronne z PVC mają bardzo liczne zastosowania w życiu codziennym. Są przydatne w każdym gospodarstwie domowym, ale także w zastosowaniach komercyjnych.

Maty wygłuszające pod obrusy

Jeżeli irytują Cię odgłosy odstawianych na stół naczyń i sztućców, to doskonałym rozwiązaniem problemu będzie zastosowanie maty ochronnej ze spienionego PVC. Miękkie gąbczaste tworzywo skutecznie amortyzuje uderzenia o blaty mebli. Efektem jest nie tylko ograniczenie hałasu, lecz również ochrona powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kluczową funkcją mat jest też stabilizacja obrusów: materiał nie przemieszcza się i nie marszczy nawet w momencie przesuwania po nim naczyń.

Tak dobrej amortyzacji nie zapewnia nawet gruby obrus czy bieżnik. Profesjonalna tkanina obrusowa jest mięsista i gęsta, lecz mimo wszystko zbyt cienka, aby całkowicie zagłuszyć uderzenia ciężkich metalowych przedmiotów. Ponadto mata zabezpiecza blat przed zalaniem płynami oraz przed bezpośrednim kontaktem z gorącymi potrawami.

Folia ochronna z transparentnego PVC

PVC w postaci grubej, transparentnej folii, służy do zabezpieczania różnych powierzchni nie tylko przed uderzeniami, lecz także przed przypadkowym przebijaniem i przecinaniem ostrymi narzędziami. 1-milimetrowe PVC skutecznie chroni blaty mebli przed wodą, agresywną chemią i tarciem oraz utrzymującą się w czasie presją mechaniczną. Oznacza to, że świetnie nadaje się do ustawiania sprzętu AGD, ciężkich donic z roślinami ozdobnymi, akwariów oraz innych przedmiotów, które mają znaczną wagę i stwarzają zagrożenie wycieku wody lub innych płynów.

Arkusze grubej folii świetnie sprawdzą się jako nakładki ochronne na stoły do pracowni plastycznych, warsztatów naprawczych i produkcyjnych. Przycięta na wymiar folia może służyć jako przenośne stanowisko pracy dla dzieci w przedszkolach i szkołach – do malowania, rysowania, lepienia z plasteliny.

Na zakończenie warto wspomnieć, że oba opisywane typy mat można bardzo łatwo dopasować do wielkości blatu czy innej powierzchni, która ma być chroniona. Do tego celu wystarczą ostre nożyczki lub nóż do papieru.

Wróć