Z jakiego materiału uszyć skuteczną osłonę przed wiatrem?

Luty 25, 2021

Tekstylne osłony przed wiatrem to wyposażenie przydatne na plaży, w ogrodzie, na tarasie i na balkonie. Gdy chcemy na otwartej przestrzeni zjeść posiłek, odpocząć na kocu lub wyciągnąć się na leżaku z książką, osłona przed wiatrem zapewnia nam zaciszne schronienie. Pozwala uniknąć kurzu i zacinającego deszczu, daje cień i zasłania przed wścibskimi spojrzeniami. Jakich materiałów użyć do szycia osłon przed wiatrem?

Materiał na osłony od wiatru powinien być stabilny wymiarowo i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jego ważnym atutem jest też nieprzemakalność. Jeżeli do tego ma trwałe kolory, to jesteśmy bliscy ideału.

Na osłony od wiatru najlepiej nadają się tkaniny ogrodowe

Poliestrowe tkaniny ogrodowe spełniają wszystkie wymienione warunki, które powinien spełnić materiał do szycia osłon od wiatru. W tej grupie znajdują się takie materiały jak Oxford, Kodura i poliestrowa imitacja lnu. Wszystkie odznaczają się mocnym splotem, który zapewnia im dużą stabilność wymiarową: nie kurczą się i nie rozszerzają pod wpływem zmian temperatury, wilgoci czy naprężeń mechanicznych. To jedna z najbardziej pożądanych cech, która decyduje o trwałości osłony. Odporność na rozrywanie i odkształcanie idzie w parze z niewrażliwością na opady atmosferyczne, wilgoć i degradujące działanie promieniowania UV. Wszystkie te właściwości są pochodnymi cech poliestru, z którego produkowane są tkaniny ogrodowe. Odznaczają się też one trwałymi kolorami, małą podatnością na zaplamienie i łatwością czyszczenia.

W naszej ofercie znalazły się materiały poliestrowe o jednolitym zabarwieniu, ale także wzorzysta tkanina Oxford. Zaletą tego materiału jest interesująca kolorystyka i duże zróżnicowanie wzorów, w tym głównie kompozycji motywów roślinnych i kwiatowych. Osłony od wiatru wykonane ze wzorzystego Oxfordu, a takę parasole i markizy prezentują się bardzo efektownie. Należy jednak pamiętać, że zadruk jest jednostronny, a druga strona pozostaje biała. Jeżeli chcemy mieć osłonę, która obustronnie wygląda identycznie, to warto wziąć pod uwagę tkaniny jednolite.

Czy można uszyć osłonę od wiatru z tkaniny bawełnianej?

Tkanina bawełniana nie zapewnia pełnej ochrony przed wodą. Nie jest też tak odporna na przewiewanie, jak poliestrowe tkaniny ogrodowe. Jednak z powodzeniem można jej użyć do szycia lekkich, mobilnych osłon, przeznaczonych do wykorzystania na plaży czy na majówce. Dużym atutem tkanin bawełnianych jest estetyczny wygląd. Są też stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości: można je prać bez problemu w pralkach automatycznych.

Jeżeli zależy nam na podwyższonej trwałości osłon, to optymalnym wyborem będą materiały poliestrowo-bawełniane i bawełniano-poliestrowe. Zawartość włókien syntetycznych wzmacnia materiał, uodparniając go przede wszystkim na uszkodzenia mechaniczne.

Osłony ogrodowe, balkonowe i plażowe

Mocne, niestrzępiące się materiały poliestrowe i bawełniane można zaopatrzyć w metalowe oczka i rozpinać przy użyciu sznurków. Można też zastosować tunele do wprowadzenia drzewców lub metalowych rurek. Dzięki temu łatwo i estetycznie napniemy osłony na specjalnie przygotowanej ramie lub zamocujemy je pomiędzy dwoma słupkami, drzewami lub ścianami budynków. Równie łatwy jest montaż na balkonach i tarasach. Oczywiście majówka, wypad na plażę i każda inna forma biwakowania na świeżym powietrzu będzie znacznie bardziej komfortowa, jeżeli użyjemy odpowiedniej wysokości parawanu.

Wysoka trwałość sprawia, że osłony wykonane z tkanin ogrodowych doskonale nadają się do zastosowań komercyjnych. Można z nich szyć nawet osłony całoroczne, które będą skutecznie chroniły nie tylko przed wiatrem i kurzem, ale też przed nawiewaniem śniegu na tarasy, balkony czy do altan ogrodowych. Z kolei materiały bawełniane świetnie sprawdzą się przy produkcji osłon i parawanów plażowych i turystycznych.

Wróć