Z jakich tkanin powstają szaty liturgiczne?

Listopad 8, 2021

Przez setki lat tkaniny na szaty liturgiczne powstawały z surowców naturalnych: jedwabiu wełny, płótna. Często były bogato zdobione, np. ręcznie wykonanymi haftami. Współcześnie dominuje haft maszynowy, popularnością cieszą się tkaniny drukowane i kaszerowane. Zmienił się też skład materiałów: znaczna część szat osób duchownych, podobnie jak inne rodzaje odzieży, powstaje z tkanin syntetycznych.

Szaty liturgiczne to nie tylko bogato zdobione wierzchnie okrycia – kapy, dalmatyki i ornaty. Pod nimi znajduje się wiele warstw, które pozostają ukryte w czasie wykonywania posług religijnych. Wystarczy powiedzieć, że w czasie nabożeństwa kapłan ma na sobie ornat, albę, narękawki, kołnierz oraz garderobę osobistą.

Dlaczego osoby duchowne noszą stroje z tkanin syntetycznych?

Kapłan katolicki używa w ciągu roku kilku kompletów odzieży liturgicznej. O ile dolne warstwy mogą się powtarzać, to już ornaty muszą być dopasowane kolorem do okresu roku liturgicznego lub konkretnej uroczystości. Na przykład w Adwencie i w Wielkim Poście obowiązuje fiolet, a w okresie Bożego Narodzenia kolor biały. Standardowa garderoba każdego kapłana składa się z sześciu, a często większej liczby zestawów szat liturgicznych. Ich skompletowanie z elementów wykonanych z naturalnych materiałów byłoby niezwykle kosztowne. Natomiast tkaniny ze sztucznych włókien są łatwo dostępne i bardzo atrakcyjne cenowo.

Drugim powodem popularności tkanin syntetycznych jest ich funkcjonalność. Tkaniny ze sztucznych włókien, np. z poliestru, zachowują żywe kolory przez wiele lat eksploatacji. Nie ulegają trwałym zaplamieniom i łatwo je oczyścić. W przypadku szat liturgicznych niezwykle ważne jest też to, że syntetyczny materiał nie gniecie się, zachowuje raz nadaną formę, nie kurczy się ani nie rozciąga. Wszystkie te cechy wpływają na zachowanie wysokich walorów estetycznych, co jest kluczowe w przypadku szat liturgicznych.

Stretch nadaje się na alby, dalmatyki i ornaty

Zarówno odzież wierzchnią, jak i niższe warstwy oraz drobne elementy szat liturgicznych można szyć z materiałów syntetycznych. Godna polecenia jest tkanina Stretch Panama w kolorze białym. Materiał produkowany w stu procentach z poliestru ma najlepsze cechy tego tworzywa: nie chłonie wody, wyróżnia się trwałością koloru, nie strzępi się i nie przeciera. Doskonale nadaje się do szycia alb kapłańskich, dalmatyk czy ornatów rzymskich.

Materiał syntetyczny jest bardzo dobrą bazą, na której można mocować elementy ozdobne. Bogactwo kolorów tkanin Stretch Panama sprawia, że można ją bez trudu dopasować do symboliki religijnej. Atrakcyjna cena materiału sprawia, że można wykonać spektakularnie wyglądające szaty przy niewielkich nakładach finansowych.

Bielizna ołtarzowa z poliestru

Pisząc o szatach liturgicznych, warto wspomnieć, że tkaniny poliestrowe nadają się także do szycia bielizny ołtarzowej. Obrusy ołtarzowe, welony na kielich czy welony na puszkę można szyć z tkanin obrusowych lub tkanin syntetycznych na odzież zawodową. Ich użyteczność, podobnie jak w przypadku szat liturgicznych, wynika z efektownego wyglądu i łatwego utrzymania w czystości.

Właściwy dobór tkanin na szaty liturgiczne jest ważny w równym stopniu ze względów funkcjonalnych, jak też estetycznych i symbolicznych. Przywdziewająca je osoba powinna czuć się komfortowo, a jednocześnie wyglądać uroczyście i dostojnie. Kluczowy jest też kod kolorystyczny: barwa szaty musi ściśle wpisywać się w symbolikę liturgii. Tkaniny syntetyczne pozwalają spełnić wszystkie wymienione warunki, przy zachowaniu atrakcyjnych cen zakupu.

Wróć