Kreatywne zastosowania filcu poliestrowego

Kwiecień 14, 2021

Włóknina filcowa z poliestru, czyli syntetyczny filc, jest tanim materiałem do wygłuszeń i amortyzacji. Znajduje liczne zastosowania w produkcji mebli, w przemyśle automotive, w kaletnictwie i wielu innych dziedzinach produkcji przemysłowej. Syntetyczna włóknina świetnie sprawdza się też w kreatywnym rękodziele. Przedstawiamy pięć nieszablonowych pomysłów, które można zrealizować z użyciem poliestrowego filcu.

Obrusy i aplikacje wycinane z filcu

Na początek rzecz najprostsza z najprostszych, czyli wycinanki z filcu. Do wykonania potrzebujemy ostrych nożyczek, najlepiej tzw. nożyczek precyzyjnych. Pomocne przy wycinaniu drobniejszych detali będą wąskie, dobrej jakości noże do papieru. Warto też zaopatrzyć się przybory kreślarskie z aluminium i podkładkę z tworzywa sztucznego, np. większych rozmiarów matę samogojącą. Wymienione akcesoria pozwolą łatwiej modelować włókninę filcową i ochronić stół przed uszkodzeniami w trakcie pracy. 

Możemy wycinać według własnych wzorów lub zastosować gotowe szablony z Internetu. Jeżeli mamy trochę doświadczenia w wycinankach z papieru, to nie będziemy potrzebować żadnego szablonu: możemy uzyskać symetryczne wzory poprzez wycinanie składanych kawałków filcu. Osoby, które potrafią sprawnie rysować, zapewne wybiorą tworzenie wzorów ręcznie, bezpośrednio na filcu. 

Jakie rodzaje wycinanek można wykonać z filcu? Rozpiętość możliwości jest bardzo duża. Oto kilka popularnych zastosowań wycinanek z filcu:

  • obrusy, serwetki, bieżniki – wycinanka jest najszybszym sposobem przygotowania bardzo estetycznego obrusa, bieżnika czy serwetek pod gorące naczynia: można je tworzyć w wielu kolorach, ale najbardziej estetyczne są wycinanki jednobarwne,
  • aplikacje na ubrania, meble i galanterię – wycinanki mniejszego formatu doskonale nadają się do ozdabiania ubrań, toreb i plecaków, ale także do odświeżania mebli tapicerowanych – z wycinanego filcu można szyć całe torby, saszetki, plecaki i wygodne siatki na zakupy,
  • kapy, narzuty – wycinanki z dużych arkuszy filcu wystarczy podszyć materiałem podszewkowym, aby stworzyć oryginalne kapy, narzuty na łóżka czy maty do zabawy dla dzieci,
  • drobne ozdoby, zawieszki i breloki – drobne detale wycięte z filcu, pomalowane farbą w sprayu lub lakierem można wykorzystać jako ozdoby choinkowe, breloki do kluczy, zawieszki z imieniem a plecak dla dziecka czy uchwyty do zamków błyskawicznych.

Przy większych ilościach wycinanek z filcu można zaopatrzyć się w wykrojniki kaletnicze lub zainwestować w ploter do filcu. Urządzenie tego typu do zastosowań domowych można nabyć za około 2 tys. zł.

Filcowe ocieplacze na dzbanki i kubki

Jeżeli już mamy filcowe podkładki pod naczynia, możemy zadbać o zachowanie ciepła przez kubki i dzbanki. „Ubranka” na pojemniki z gorącymi napojami są bardzo przydatne, gdy lubimy delektować się kawą czy herbatą na tarasie, w ogrodzie lub przy pracy w warsztacie. 

Wykorzystując kolorowy filc do szycia ogrzewaczy na dzbanki, kubki i zaparzacze, możemy stworzyć bardzo estetyczną, ale też skuteczną barierę termiczną. Do tego celu możemy wykorzystać zarówno filc o grubości 4, jak i 3 mm – oba są wystarczająco grube, aby spełnić swoją funkcję ochronną. Ogrzewacz na kubek można wykonać przy użyciu kleju lub zszywając kawałki filcu. Bardzo dobrze wygląda połączenie dwóch kolorów: konstrukcję ogrzewacza wykonujemy z grubszego filcu w jednym kolorze, a na niej możemy naklejać aplikacje z naklejanych detali czy ażurowych wycinanek w kolorze kontrastującym z tłem. Możemy też wycinać z filcu litery i w ten sposób personalizować ogrzewacze.

Organizery z włókniny filcowej 

Gruby filc jest bardzo wdzięcznym surowcem do szycia różnego typu organizerów. Prostopadłościenne pojemniki z włókniny filcowej dobrze nadają się do przechowywania książek, ubrań, akcesoriów komputerowych, zabawek dziecięcych i wielu innych drobnych przedmiotów. Przy organizerach na cięższe przedmioty przydają się uszy lub uchwyty. Można je wykonać z drewna, które doskonale komponuje się z filcem.

Oprócz organizerów stojących z filcu można uszyć bardzo użyteczne organizery kieszeniowe, przeznaczone do zawieszenia na ścianie lub do pakowania drobnych przedmiotów na czas transportu. Organizer składa się z arkusza grubego filcu, na którym naszywamy odstające lub płaskie kieszenie. Taka konstrukcja kieszeniowa przydaje się do przechowywania narzędzi ręcznych, przyborów do szycia, narzędzi kreślarskich i rysunkowych, akcesoriów malarskich oraz rękodzielniczych.

Modne walonki DIY

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu trudno było sobie wyobrazić funkcjonowanie w gospodarstwie rolnym i w ogóle na wsi bez walonek. Lekkie, ciepłe i wygodne obuwie z filcu, na które nakładano kalosze, było powszechnie noszone w okresie zimowym. Obecnie wracają jako designerski element garderoby. 

W warunkach domowych bardzo trudno jest wykonać profesjonalne walonki. Natomiast bez większego wysiłku możemy uszyć ocieplacze w formie podwyższanych kapci. Taki typ obuwia doskonale sprawdzi się w okresie zimowym, szczególnie w pomieszczeniach, w których nie ma ogrzewania podłogowego, lecz tradycyjne CO. Filc doskonale nadaje się do wyszywania: cholewy filcowych ocieplaczy możemy ozdobić haftowanymi aplikacjami.

Legowisko dla pupila

Filc jest bardzo dobrym materiałem na legowisko dla kota lub niedużego psa. Legowisko z filcu dla czworonoga można zrobić najprostszymi środkami i wyłącznie ręcznymi narzędziami. W tym celu na grubym filcu należy narysować prostokąt o wymiarach dna legowiska, a następnie doliczyć z każdej strony 10-15 cm na pionowe boki i narysować drugi, większy prostokąt. Po wykrojeniu większego prostokąta wycinamy z rogów kwadraty, które wyznaczają przedłużone do brzegów filcu linie wewnętrznego prostokąta. Teraz wystarczy zszyć mocną nicią na okrętkę wszystkie rogi legowiska. Jeżeli chcemy zabezpieczyć legowisko przed przeciekaniem, możemy wszyć do wnętrza tkaninę wodoodporną, np. materiał Kodura. Zapewni on też większą odporność na pazury i zęby naszego pupila, natomiast filc będzie pełnił funkcję ocieplenia i amortyzacji. 

Przedstawione propozycje wykorzystania włókniny filcowej z poliestru to zaledwie próbka możliwości tego interesującego materiału. Mamy nadzieję, że artykuł stanie się inspiracją do własnych poszukiwań.

Wróć