Kiedy przyda się mata wygłuszająca pod obrus?

Styczeń 15, 2021

Jedna z bardziej spektakularnych sztuczek kelnerskich polega na zerwaniu obrusa ze stołu bez zdejmowania zastawy. Wbrew pozorom nie jest to trudne: wystarczy mocno uchwycić zwisający brzeg tkaniny, a następnie pociągnąć zdecydowanym ruchem. Jeżeli blat jest gładki, obrus mocny i nie stoi na nim ciężki samowar czy waza z zupą, sztuczka powinna udać się znakomicie. Popisy zręczności to jedyna okazja, przy której nie powinniśmy używać maty wygłuszającej pod obrus.

Gdy na stole znajduje się mata wygłuszająca pod obrus, tkanina nie przemieszcza się i nie marszczy. Nie ma możliwości, żeby przypadkiem ściągnęli obrus z blatu, np. w czasie wstawania od stołu.

3 najważniejsze zalety maty wygłuszającej pod obrus

Pierwsza zaleta podkładki pod obrus wynika z samej nazwy: mata tłumi odgłosy sztućców i naczyń. Jeżeli jesteśmy w restauracji, w której panuje gwar rozmów, gra muzyka czy dobiegają odgłosy z ulicy, jak to ma miejsce w kawiarniach ogródkowych, mata wygłuszająca pod obrus nie jest konieczna. Gdy jednak spotykamy się w domowym zaciszu na romantycznej kolacji lub na oficjalnym spotkaniu biznesowym, postukiwanie metalowych sztućców i ciężkich naczyń o blat może być bardzo deprymujące.

Drugą ważną funkcją maty jest to, że elastyczna podkładka zapobiega przemieszczaniu się obrusa. Siadając do stołu lub wstając po zakończonym posiłku, często pociągamy za sobą obrus. Najczęściej kończy się na zmarszczeniu tkaniny, lecz w przypadku niewielkich stołów z gładkim blatem możemy powywracać naczynia, a nawet zachwiać meblem. Jeszcze bardziej wymagająca jest organizacja uroczystych biesiad z udziałem dzieci, które często wstają, wspinają się na krzesła, a nawet wchodzą pod stoły. Mali i dorośli biesiadnicy opierają często przedramiona lub łokcie na stole i przy tym marszczą tkaninę obrusu, a w efekcie przesuwają, a nawet wywracają naczynia czy kieliszki. W takich okolicznościach mata antypoślizgowa włożona pod obrus wydaje się wprost niezastąpiona.

Poza stabilizacją nakrycia we właściwym miejscu, maty pod obrus chronią blaty stołów przed zniszczeniem. Spożywanie posiłków zawsze wiąże się z ryzykiem zalania blatu gorącymi, tłustymi i silnie barwiącymi potrawami i napojami. Nie zawsze spożywamy posiłki na stołach bankietowych czy kuchennych, które są do tego celu przeznaczone. Gdy pojawia się większa liczba gości, to często musimy użyć stołów, które na co dzień pełnią funkcje dekoracyjne lub służą do pracy biurowej. Jeżeli chcemy ochronić ich blaty przed zniszczeniem, doskonale do tego celu nadaje się właśnie mata pod obrus. Podkład ze spienionego  PCV na  podłożu z włókniny skutecznie chroni blat nie tylko przed zalaniem, ale też przed uszkodzeniami mechanicznymi. To skuteczne zabezpieczenie pięknie lakierowanych lub okleinowanych powierzchni przed odpryskami i zarysowaniami w wyniku kontaktu z ostrymi narzędziami (noże, widelce) czy ze szczególnie ciężkimi naczyniami (np. metalowymi nóżkami dużych waz, kociołków czy pater na owoce). Mata ma też właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu naczynia z gorącymi potrawami nie spowodują odkształceń termicznych ani przebarwień blatu.

Jak przygotować matę pod obrus?

Mata wygłuszająca składa się z dwóch warstw: elastyczny arkusz ze spienionego PCV jest z jednej strony podklejony włókniną. Miękka, pokryta drobnym meszkiem włóknina styka się z powierzchnią blatu stołu, natomiast fakturowana warstwa PCV stabilizuje obrus. W efekcie powstaje potrójna warstwa ochronna, która skutecznie zabezpiecza powierzchnię blatu przed zniszczeniem i zabrudzeniem. Aby mata spełniała dobrze swoją funkcję, należy ją odpowiednio dopasować do stołu.

Matę sprzedajemy na metry z rolki o szerokości 140 cm. Matę należy przyciąć do powierzchni stołu w taki sposób, aby pokrywała cały blat: nie może być mniejsza ani też wystawać poza krawędź blatu. Przycinanie materiału jest proste: do tego celu wystarczy użyć nożyka do papieru lub nożyczek. Przed cięciem warto narysować na materiale wykrój blatu. Przy mniejszych meblach o nieregularnym kształcie można obrócić stół i ustawić blat na rozłożonej macie, a następnie obrysować go ołówkiem.

W przypadku stołów o powierzchni przekraczającej szerokość maty, czyli 140 cm, należy wyciąć dwa arkusze o równej szerokości. Dzięki temu połączenie arkuszy wypadnie na środku blatu, gdzie będzie najmniej narażone na rozsuwanie. Mata nie wymaga obszywania i nie strzępi się. Ponadto dobrze układa się na blacie i nie trzeba specjalnych zabiegów, aby ją rozprostować. 

Matę można łatwo utrzymać w czystości: nadaje się do wycierania gąbką lub ściereczką zamoczoną w wodzie z detergentem. Możliwe jest też pranie ręczne tkaniny w temperaturze do 40°C.

Czy każdy obrus wymaga podkładki antypoślizgowej?

Nie ulega wątpliwości, że każdy obrus będzie lepiej utrzymywał właściwą pozycję na blacie, jeżeli użyjemy maty antypoślizgowej. Jednak niektóre tkaniny na obrusy potrzebują jej w sposób szczególny: mowa o lekkich, cienkich materiałach o gładkiej powierzchni. Lekkie obrusy syntetyczne łatwo ześlizgują się z lakierowanych powierzchni mebli.

Stabilizacja obrusa rośnie wraz ze wzrostem gramatury i mięsistości tkaniny, z której został uszyty. Drugim czynnikiem jest charakter powierzchni blatu. Jeżeli mamy do czynienia z blatem o zdecydowanej fakturze i ciężkim obrusem, dodatkowa stabilizacja może nie być konieczna. Jednak nawet w takiej sytuacji mata jest przydatna do tłumienia odgłosów naczyń i sztućców.

Wróć