Jakich nici użyć do szycia materiałów wodoodpornych?

Wrzesień 23, 2021

Jeżeli zamierzasz wykorzystać do szycia wodoodporne materiały ogrodowe, musisz też starannie dobrać nici. Jeżeli użyjesz nici bawełnianych, to może się okazać, że kurtka, plecak, czy poszycie namiotu nie są całkowicie wodoszczelne. Dowiedz się, jakich nici użyć, aby zabezpieczyć się przed przenikaniem wody.

Tkaniny wodoodporne można łączyć przy użyciu kleju lub zszywać. Ten drugi proces związany jest z naruszeniem szczelności materiału. W trakcie szycia nieprzemakalny materiał ogrodowy jest przebijany: po igle pozostają małe otwory. Dobrym sposobem uszczelnienia jest zastosowanie do szycia nieprzemakalnych nici. Można też zabezpieczyć szew przed wnikaniem wody przy użyciu taśm wodoszczelnych lub specjalistycznych impregnatów. 

Jaka nić chroni szew przed wodą?

Najprostszym sposobem zabezpieczania szwu przed wnikaniem wody, jest zastosowanie wodoszczelnych nici poliestrowych. Poliester nie chłonie wody: nie pęcznieje, nie rozszerza się i nie kurczy. Dzięki temu dziurki po igle są przez cały czas jednakowo szczelnie wypełnione. Jedynym warunkiem jest użycie do szycia igły, która jest dobrze dopasowana do grubości nitki i nie tworzy zbyt dużych otworów. W efekcie kurtka, plandeka, legowisko dla psa czy poszycie dachu altany ogrodowej zachowują szczelność.

Ważną zaletą nici poliestrowych jest też trwałość. Jeżeli nie zostaną uszkodzone mechanicznie, moc szwów pozostaje niezmienna przez całe lata. Poliester nie butwieje i nie jest pożywką dla grzybów i pleśni. Wykonane z niego nici są odporne na zrywanie i zachowują trwałe kolory nawet przy długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne.

Czy szew może być wodoodporny?

Sama nieprzemakalność nici poliestrowych nie zawsze wystarcza do pełnego zabezpieczenia przed przedostawaniem się wody do wnętrza plecaków czy odzieży turystycznej. Jeżeli chcesz uszyć osłony sprzętów ogrodowych, np. maksymalnie szczelne pokrowce na materace mebli ogrodowych z tkaniny wodoodpornej Oxford, pomyśl o specjalnym zabezpieczeniu szwów.

Szwy można zabezpieczyć przed wodą na kilka sposobów. Pierwszym jest użycie nici pokrytych specjalnym impregnatem. Zabezpiecza on przed przesączaniem się wody po włóknach, z których wykonane są nici. Drugim sposobem jest zastosowanie impregnatu na gotowe szwy. Odporna na wodę, szybkoschnąca substancja pokrywa widoczne części szwów i wypełnia otwory po igle. Trzecim popularnym sposobem zabezpieczenia przeciwwodnego są taśmy naklejane na szwy. Tworzą one nieprzenikliwą dla wody warstwę, która uodparnia szew nie tylko na zalewanie, ale nawet na zanurzanie w wodzie. 

Najlepsze efekty daje połączenie wodoodpornej nici i impregnatu lub taśmy wodoodpornej. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się np. przy szyciu plecaków turystycznych, pokrowców na sprzęt czy plandek.

Wróć