Jaki materiał na zasłony do sypialni w stylu rustykalnym?

Wrzesień 16, 2021

Ikoną stylu rustykalnego jest drewniana chata w środku lasu lub nad jeziorem. Tkaniny na zasłony do takiego domu powinny tworzyć spójną całość z drewnianymi podłogami, kominkiem i skórą dzikiego zwierzęcia przy drewnianym łożu w sypialni. Warto też uwzględnić specyfikę lokalną, czyli tradycyjne wzornictwo danego miejsca czy regionu.

Styl rustykalny, czyli wiejski, nie jest sztywno skodyfikowany. Kopiowanie we własnym domu wnętrz, które zafascynowały Cię w czasie zwiedzania skansenu, nie jest konieczne. Zazwyczaj wystarczy kilka mebli i dodatków, w tym także odpowiednio dobrane tkaniny zasłonowe, aby Twój dom nabrał „wiejskiego” charakteru.

Czy istnieją rustykalne wzory zasłon?

Styl rustykalny jest niejednorodny, ponieważ niejednorodne jest postrzeganie „wiejskości” w różnych krajach i różnych kulturach. Inaczej będzie wyglądała chata skandynawskiego rybaka, inaczej amerykańskiego farmera, a jeszcze inaczej kryte strzechą domostwo polskiego chłopa, które są punktem odniesienia dla współczesnych aranżacji wnętrz w stylu rustykalnym. Polecanym rozwiązaniem jest nawiązywanie do lokalności, czerpanie z folkloru, który jest charakterystyczny dla miejsca zamieszkania.

Dobierając wzory zasłon do sypialni w stylu rustykalnym, też należy kierować się lokalnością. Dzięki temu można zachować spójność z otoczeniem przyrodniczym i kulturowym. Różnorodność wzornictwa tkanin zasłonowych, które można zastosować do aranżacji w stylu rustykalnym, jest bardzo duża. Pewność dobrego efektu dają wzory kwiatowe: równie dobre będą wielkie pąki i kompozycje z drobnych kwiatków. Ważne jest to, żeby nie były to rośliny egzotyczne, na przykład liście palm i agaw, lecz raczej reprezentanci flory charakterystycznej dla naszego klimatu.

Dużą ostrożność należy zachować przy stosowaniu wzorów geometrycznych. Zazwyczaj kłócą się one z wnętrzami, w których dominuje drewno i autentycznie stare lub postarzane meble. Jednak zasada ta nie dotyczy tkanin w kratę, np. tkaniny obrusowej Picnic, której można z powodzeniem użyć do szycia zasłon i zazdrostek np. do starych chat zaadaptowanych na domy letnie czy nowych obiektów wznoszonych z drewna. 

Nie zapomnij o zazdrostkach!

Trudno wyobrazić sobie wnętrze w stylu rustykalnym, w którym nie ma zazdrostek. Zazdrostka to zasłonka, która sięga zazwyczaj nie dalej niż do połowy okna – licząc od dołu lub od góry (można też stosować zazdrostki górne i dolne jednocześnie). Zapewnia dobrą ochronę przed wścibskimi spojrzeniami (alternatywna nazwa zazdrostek to dyskretki), a jednocześnie pozwala obserwować otoczenie przed oknem.

Zazdrostki są standardowym wyposażeniem okien w wiejskiej kuchni, ale można je też z powodzeniem stosować w sypialniach. Szczególnie pięknie prezentują się na oknach, które wychodzą na ogród albo otwierają widok na pola czy las. Zazdrostki sprawdzają się też doskonale na przeszklonych drzwiach wejściowych lub drzwiach wewnętrznych.

Do wykonania zazdrostek można użyć bardzo różnych materiałów – zarówno tkanin półprzezroczystych, jak i materiałów typu blackout. Bardzo efektownie prezentują się zazdrostki z gładkiego woalu: jest on półprzezroczysty, ale odpowiednie drapowanie pozwala precyzyjnie regulować ilość przepuszczanego światła. Równie dobrze będzie układała się tkanina zasłonowa Strecz Panama, którą oferujemy w bardzo dużej liczbie wzorów. Warto też poeksperymentować z połączeniami grubych materiałów zasłonowych z delikatnym woalem.

W przypadku stylu rustykalnego ważny jest nie tylko materiał, ale także sposób zawieszenia zasłon i zazdrostek. Nie może on być zbyt nowoczesny, bo zepsuje efekt „wiejskości”. Najbliższe stylistyce rustykalnej są zazdrostki na tasiemkach i zasłony z tunelem lub z szelkami do zawieszenia na drewnianych karniszach. Zdecydowanie należy unikać widocznych elementów plastikowych i chromowanych. Natomiast bardzo dobrze mogą sprawdzić się zasłony na karniszach z kutego metalu.

Wróć