Jak dobrać obrus na stół o nieregularnym kształcie?

Maj 17, 2021

Klasyczny stół to mebel o prostokątnym lub kwadratowym blacie, wsparty na czterech nogach, które są prostopadłe do blatu i mają wysokość około 70-75 cm (zależnie od grubości blatu). Za klasykę można też uznać stół z blatem okrągłym. Te dwie konstrukcje mają jasno sformułowane zasady dobierania obrusów – ich kształtu i wymiarów. Prawdziwym wyzwaniem jest decyzja o tym, jak dobrać wymiary tkaniny na obrusy, których chcemy użyć do nakrycia stołów o nieregularnym kształcie.

Aby zrozumieć, na czym polega istota problemu z nakrywaniem stołów z nieregularnymi blatami, należy poznać ogólne zasady szycia obrusów na stoły o klasycznych formach. 

Jak dobrać rozmiary obrusów na stoły prostokątne?

Kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania mają odpowiednie tkaniny na obrusy: ich gramatura, skład, a także zabezpieczenia przed zaplamieniem. Jest to tym ważniejsze, im intensywniej będzie eksploatowany obrus. Jednak zaraz po jakości tkaniny na liście ważności znajduje się jej właściwy rozmiar. 

Niezależnie od tego, czy stół jest kwadratowy czy prostokątny, zawsze przed doborem obrusów należy dokonać dokładnych pomiarów blatu. Jeżeli stół ma wysokość z przedziału 70-80 cm, to obrus powinien mieć zwis równy 20-25 cm. Taka długość materiału zapewnia swobodę siadania za stołem i wstawania oraz komfort w czasie spożywania posiłków. Oznacza to, że wymierzając tkaniny na obrusy, powinniśmy do szerokości i długości blatu dodać po minimum 40 cm (20 na każdy zwis). Przykład: obrus na blat o wymiarach 90×120 cm powinien mieć wymiary 130×160 cm.

Oczywiście od tej reguły można stosować różne wyjątki. Pierwszy podyktowany jest funkcjonalnością stołu. Jeżeli nie jest on przeznaczony do regularnego spożywania posiłków, lecz np. do celów dekoracyjnych, obrus może sięgać równie dobrze do połowy wysokości stołu, a nawet do samej podłogi. Dłuższy zwis jest też jak najbardziej oczywisty w przypadku stołów bankietowych, przy których posiłki spożywamy w pozycji stojącej. 

Sytuacją, w której zaleca się skrócenie zwisu obrusa, jest niewielka wysokość stołu. Dotyczy to przede wszystkim ław i niskich stołów turystycznych, które potrzebują niewielkiego, kilkunastocentymetrowego zwisu obrusa. Obrusy z mniejszym zwisem, szczególnie wtedy, gdy są wykonane z ozdobnych tkanin żakardowych, doskonale podkreślają urodę stołów wspartych na ozdobnych, delikatnych w formie nogach. Minimalna długość zwisu powinna być przynajmniej 5-6 cm większa od grubości blatu. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do mało estetycznego unoszenia się brzegów obrusa. Wiele zależy od rodzaju tkaniny: im większą ma sztywność, tym większy zapas musimy zrobić.

Czy obrus na okrągły stół musi mieć kształt koła?

Nie ma czegoś takiego jak klasyczna długość zwisu obrusu na stół z okrągłym blatem. Można powiedzieć, że właściwa długość obrusu na okrągły stół jest taka, jakiej akurat potrzebujemy. Stoły okrągłe o niewielkiej średnicy blatu użytkowane są często jako meble dekoracyjne, np. jako podstawa pod rzeźbę, wazę czy efektownie wyglądającą roślinę doniczkową. W takiej sytuacji obrus zazwyczaj zakrywa cały stolik i może sięgać dosłownie do podłogi. Podobnie przedstawia się sytuacja ze stołami bankietowymi: zwis obrusa jest idealnie spasowany z wysokością stołu – tak, aby całkowicie zakryć mebel i stworzyć estetyczną formę przestrzenną z płaskiej powierzchni i regularnie falowanego materiału na zwisie. 

Kolejnym dylematem jest to, jaki kształt powinien mieć obrus na okrągły blat? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Technicznie obrus na okrągły stół może mieć równie dobrze kształt koła, jak i regularnego kwadratu. Koło zapewni nam równej długości zwis na całym obwodzie. Natomiast kwadrat stworzy cztery dłuższe rogi i krótsze przestrzenie pomiędzy nimi. Taka forma nakrycia stołu jest bardzo atrakcyjna, jednak należy pamiętać o dwóch zasadach. Pierwsza: rogi nie mogą opuszczać się do samej podłogi, bo wygląda to mało estetycznie i jest niepraktyczne (rogi brudzą się, są łatwe do ściągnięcia przy siadania do stołu i przy wstawaniu). Druga zasada mówi o tym, żeby nie kroić materiału obrusowego „na oko”. Długość rogów można precyzyjnie wyliczyć: wystarczy zmierzyć przekątną obrusa, odjąć od niej średnicę stołu i podzielić przez dwa.

Czy stoły o nieregularnych kształtach potrzebują obrusów?

Wyzwaniem dla obrusów są modne stoły o nieregularnych kształtach. Mowa np. o stołach, których blaty powstają z bardzo szerokiej deski nieobrzynanej, wyciętej ze środka pnia lub z kilku desek klejonych z niewyrównanymi krawędziami na obwodzie blatu. Szerokość takich blatów nie jest znormalizowana, a krawędź bywa nierówna. Jak nakryć obrusem taki blat? Najprostsza odpowiedź: to blat dekoracyjny, którego nie należy zasłaniać. Wydaje się logiczne, lecz nie jest to jedyne dobre wyjście z sytuacji. Alternatywnym rozwiązaniem jest bieżnik, który doskonale rozwiąże problem z nakrywaniem stołów o nieregularnym kształcie. Odpowiednio wąski, estetycznie wykończony pas materiału, który biegnie przez centralną część blatu, rozwiąże problemy wynikające np. ze stawiania naczyń z gorącymi potrawami lub wyposażonych w metalowe, rysujące nóżki. Bieżniki są też optymalnym nakryciem blatów geometrycznych, ale nie prostokątnych, np. w kształcie elipsy czy łezki.

Wróć