Jak dobierać wielkość obrusów do wielkości stołów?

Wrzesień 15, 2021

Pytanie o wielkość obrusów dotyczy tak naprawdę długości zwisu, czyli części tkaniny obrusowej, która znajduje się poza krawędzią blatu stołu. Jak długi powinien być optymalny zwis? Wszystko zależy od tego, do jakich funkcji wykorzystujesz stół.

Obrusy, podobnie jak stoły, pełnią jednocześnie funkcje użytkowe i dekoracyjne. W przypadku stołów dekoracyjnych długość obrusa jest całkowicie dowolna. Z kolei wymiary nakrycia stołu, który służy do spożywania posiłków lub zasiadania przy nim (np. stół konferencyjny), są zdeterminowane przez funkcje użytkowe mebla.

Zasada 30 centymetrów

Maksymalna długość zwisu obrusu na stole, przy którym spożywasz posiłki, wynosi 30 cm. Dlaczego? Wyjaśnienie jest dość proste: zwis obrusu nie może być dłuższy od odległości siedziska krzesła od blatu stołu. Wspomniana odległość nie przekracza zazwyczaj 30 cm. Wynika to z faktu, że średnia wysokość siedziska krzesła waha się w szerokim przedziale 40-49 cm, jednak najczęściej jest to 43-46 cm. Aby człowiek średniego wzrostu, który siedzi na krześle, mógł wygodnie spożyć posiłek, blat stołu nie powinien znajdować się na wysokości 74-76 cm, czyli w odległości 30 cm od siedziska krzesła.

Zasada 30 cm obowiązuje niezależnie od wymiarów mebli. Jeżeli ją zlekceważysz i przedłużysz zwis obrusu do 40 czy 50 cm, możesz odebrać stołowi funkcjonalność. Każda próba ulokowania się za stołem lub wstania z krzesła może zakończyć się ściąganiem obrusa i wywracaniem naczyń. Dlatego, wymierzając tkaniny na obrusy do wymiarów blatu, należy dodać maksymalnie 60-64 cm, czyli 2×30 cm na zwis i 2×2 cm na założenie materiału na krawędzi obrusa. Na przykład tkanina na obrus z prostokątnym blatem o wymiarach 100×80 cm powinna mieć wymiary maksymalne 162×142 cm. Jedynym wyjątkiem są obrusy z gumką, które nie zwisają swobodnie ze stołu, lecz są podpięte pod blat.

Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia, jaki może być minimalny zwis obrusa. Bez wątpienia 5- 10 cm to zdecydowanie zbyt mało. Tak krótki obrus będzie bez wątpienia funkcjonalny, lecz mało estetyczny. Przyjmuje się, że minimalny zwis obrusu to 15 cm – to kompromis pomiędzy funkcjonalnością i walorami estetycznymi.

Jaką długość mogą mieć obrusy na stołach dekoracyjnych i konferencyjnych?

Stół nie jest tylko meblem do spożywania posiłków, biesiadowania czy pracy. Stoły pełnią też funkcje dekoracyjne lub są wykorzystywane jako podstawa pod rzeźbę, wazon, obraz czy efektowną żywą roślinę. Jeżeli taki stół zdecydujesz się przykryć obrusem, masz pełną dowolność w ustalaniu jego długości. Nawet obrus sięgający brzegami podłogi nie jest niczym nadzwyczajnym. Z drugiej strony obrus może zamienić się w bieżnik, czyli nakrycie stołu o wielkości blatu lub mniejszej.

Specyficzne wymiary ma obrus na stół konferencyjny. Należy go tak wymierzyć, aby z trzech stron stołu sięgał niemal do podłogi (lub wręcz leżał na niej), a z jednej był bardzo krótki. Taki układ zapewnia prelegentom osłonięcie części ciała znajdujących się poniżej blatu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku stołów konferencyjnych, które znajdują się na podwyższeniach, powyżej poziomu audytorium. Nietypowo ułożony obrus wymaga najczęściej mocowania do stołu specjalnymi klipsami, które zabezpieczą go przed zsuwaniem się.

Wróć