5 pomysłów na ozdoby z kolorowego filcu

Styczeń 18, 2021

Kolorowy filc syntetyczny, czyli włóknina filcowa z poliestru to materiał o ogromnym potencjale kreatywności. Cieszy się wielkim zainteresowaniem profesjonalnych wytwórców ozdób i dekoracji, ale także rzesz amatorów rękodzieła. Wyczerpanie wszystkich pomysłów na ozdoby z filcu nie jest wykonalne. Dlatego wybraliśmy 5 propozycji, które można potraktować jako zachętę i inspirację do własnych poszukiwań.

Zanim przejdziemy do omówienia możliwości tworzenia ozdób, które oferuje włóknina filcowa, poświęcimy chwilę na wskazanie niezbędnych akcesoriów i dodatkowych materiałów do uprawiania rękodzieła w domowym zaciszu, ale także na większą skalę. 

Jakie narzędzia i materiały są potrzebne do pracy z filcem?

Obróbka filcu nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Na najbardziej podstawowym poziomie wystarczą nożyczki, igła i nici oraz specjalistyczny klej do filcu (można też użyć kleju na gorąco lub jakiegokolwiek kleju kontaktowego). Oczywiście bardzo przydatne będą też farby akrylowe (tradycyjne i w sprayu), brokat, cekiny, kolorowe sznurki i wstążki satynowe, szpilki oraz inne materiały dekoracyjne, które można przyszyć lub przykleić do filcu.

Opisany zestaw akcesoriów i materiałów wystarczy przy amatorskim lub artystycznym wykonaniu ozdób z filcu. Jeżeli planujemy produkcję większych partii ozdób, które musimy wykonać w nieprzekraczalnym terminie, to będziemy musieli pomyśleć o skuteczniejszych od nożyczek narzędziach do cięcia filcu. Przy produkcji masowej powtarzalnych wyrobów konieczna jest prasa tnąco-wytłaczająca i zestawy odpowiednich wykrojników. Natomiast przy precyzyjnym wycinaniu skomplikowanych detali oraz przy grawerowaniu filcu (np. w celu odwzorowania grafiki czy tekstu) niezastąpione są plotery laserowe. To urządzenia kosztowne, lecz dające znakomite efekty.

Łatwe w wykonaniu ozdoby z filcu: 5 propozycji

Przedstawione poniżej propozycje zostały wybrane w taki sposób, aby ich wykonanie było możliwe przy użyciu najprostszych narzędzi, które zazwyczaj mamy pod ręką. Oto 5 pomysłów na ozdoby z włókniny filcowej:

1. ozdoby na Boże Narodzenie – najprostsze w wykonaniu są bombki zdobione filcem: wykonanie polega na wycięciu ozdobnych detali z filcu i naklejeniu ich na starą bombę albo na kształtkę ze styropianu lub akrylu – równie proste są choinki, śnieżynki, mikołaje i inne motywy świąteczne, które wycinamy z filcu, zdobimy i wyposażamy w zawieszki: jeżeli chcemy uzyskać ozdobę przestrzenną, wystarczy skleić kilka identycznych detali o różnej wielkości,

2. ozdoby wielkanocne – najważniejsze są oczywiście pisanki, które wykonujemy w identyczny sposób, jak bombki choinkowe (jeżeli po przyklejeniu filcowych detali całość pomalujemy srebrną lub złotą farbą w sprayu, to uzyskamy bardzo estetyczną i nietypową pisankę) – z filcu można też wykonać bardzo funkcjonalne i ładnie wyglądające wyściółki do koszyków ze święconką, a nawet uszyć lub skleić cały koszyczek z zielonej lub szarej włókniny filcowej,

3. kwiaty z filcu – kolorowa włóknina filcowa doskonale nadaje się do wytwarzania sztucznych kwiatów: najprostszą techniką jest wycinanie płatków i liści z filcu, a następnie naklejenie ich na siebie warstwami – nieco bardziej skomplikowana, lecz dająca spektakularne efekty, jest metoda formowania kwiatów z filcu w taki sam sposób, jak to robimy ze wstążkami satynowymi w japońskiej technice kanzashi lub z papierowymi paskami w technice quilling,

4. biżuteria i aplikacje na odzież – wystarczą ścinki filcu i metalowa zawieszka lub agrafka, żeby wykonać kolczyki czy broszki: można je dodatkowo upiększać koralikami, cekinami lub haftami – włóknina filcowa świetnie nadaje się na ozdobne aplikacje na odzież, zarówno w postaci drobnych detali, jak i dużych, zwracających uwagę naszywek z estetycznie obszytymi brzegami,

5. ozdobne poduszki i zabawki dla dzieci – filc nadaje się doskonale do tworzenia ozdobnych poduszek, breloków do kluczy, małych i dużych pluszaków dla dzieci, ale także ozdobnych serc na Walentynki czy nietypowych kartek z życzeniami na imprezy okolicznościowe. 

Poza produkcją drobnych ozdób włókninę filcową można wykorzystać do tworzenia dużych aplikacji na ścianę. Bardzo interesującym pomysłem jest choinka z zielonego filcu naklejana na ścianę. Takie sztuczne drzewko możemy przygotować nawet w naturalnej wielkości. Jeżeli zastosujemy kilka warstw filcu, to będzie można na nim zainstalować oświetlenie i zawiesić ozdoby.

Włóknina filcowa nadaje się także do oklejania różnego typu przedmiotów wykonanych z drewna (szkatułki, skrzynki) i papieru (ozdobne pudełka). Filc jest też cenionym materiałem do wykonywania toreb, torebek damskich, pokrowców na sprzęt elektroniczny. Z filcu można też tworzyć ozdobne serwety i serwetki.

Co decyduje o uniwersalnym zastosowaniu filcu syntetycznego?

Filc syntetyczny powstaje z włókien poliestrowych. Dzięki temu posiada wszystkie właściwości tego tworzywa sztucznego. Po pierwsze włóknina filcowa jest stabilna wymiarowo: nie rozciąga się ani nie kurczy pod wpływem zmian temperatury czy wilgotności powietrza. Moc włókien poliestrowych sprawia też, że pomimo swojej mięsistej struktury filc jest odporny na rozrywanie i mechacenie się. Jest też odporny na przecieranie i wypychanie.

Syntetyczny filc można bezpiecznie stosować jako element garderoby lub surowiec na dodatki kaletnicze, ponieważ nie odbarwia się i nie farbuje, nawet przy intensywnej eksploatacji w kontakcie z potem czy wilgocią atmosferyczną.

Podsumowując: włóknina filcowa jest materiałem, z którego można wykonywać liczne rodzaje ozdób, elementy garderoby, serwetki, poduszki czy zabawki dla dzieci. Filc z poliestru jest doskonałą alternatywą dla filcu naturalnego: ma podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne i większą trwałość. Przy wszystkich swoich zaletach syntetyczny filc wyróżnia się też korzystnie ceną. 

Wróć