5 pomysłów na dekoracje z woalu do sali weselnej

Maj 17, 2021

Zastanawiasz się, co można zrobić z woalu, aby uświetnić przyjęcie weselne? Prostsza byłaby chyba odpowiedź na pytanie, czego z woalu zrobić nie można. To materiał, który posiada wręcz nieograniczone możliwości kreacyjne. Prezentujemy 5 najpopularniejszych i najbardziej efektownych ozdób z woalu płaskiego do wykorzystania w czasie ślubu i wesela.

Kolejność prezentacji nie jest wartościująca: każda z ozdób mogłaby znajdować się na pierwszym miejscu. Wszystkie razem tworzą weselny zestaw must have, bez którego po prostu trudno wyobrazić sobie celebrowanie zawarcia związku małżeńskiego.

Numer 1: firanki, zasłony i zasłonki, woalki i welony

Jeżeli trzeba coś zasłonić w taki sposób, żeby jednocześnie niemal wszystko pokazać, to nie ma lepszego materiału niż woal gładki. Nadaje się do zasłonięcia okna w sali balowej, w samochodzie wiozącym nas do ślubu, ale także jako welon do zasłonięcia twarzy. Grubo namarszczony staje się praktycznie nieprzezroczysty – rozciągnięty, zamienia się w delikatną siateczkę, która ledwo zasłania nas przed wzrokiem ciekawskich obserwatorów, ale za to doskonale chroni przed nalotami kąsających owadów. Ta ostatnia właściwość jest nieoceniona w przypadku przyjęć weselnych organizowanych na otwartej przestrzeni: woal gładki doskonale nadaje się do osłaniania i dekoracji altan i namiotów weselnych. Można z niego tworzyć ozdobne firany i proste, jednowarstwowe moskitiery rozpięte na metalowych czy drewnianych stelażach.

Numer 2: kokardy i kokardki

Jeżeli jest ozdoba, bez której nie odbędzie się żadne przyjęcie weselne, to jedną z poważniejszych kandydatek do tego zaszczytnego miana będzie kokarda z woalu. Klasyką są duże kokardy wiązane na oparciach krzeseł otaczających weselne stoły. Wykonanie ozdób trwa dosłownie chwilę, a efekt jest naprawdę spektakularny: nawet banalne drewniane krzesło może zmienić się w efektowny i uroczysty mebel do siedzenia i celebrowania jednego z najważniejszych momentów w życiu. Mistrzowie w dekorowaniu sal na przyjęcia weselne potrafią wyczarować kokardy, które przypominają egzotyczne kwiaty czy motyle. Jednak nawet najprostsza przewiązka jest wystarczająca i robi pożądane wrażenie.

Kokardy można zastosować nie tylko na krzesłach, ale także na filarach czy w roli dekoracji stołu. Mniejsze kokardki sprawdzą się jako ozdoba prezentów wręczanych gościom weselnym w formie podziękowania od Pary Młodej. Oczywiście woalowa kokarda może być też elementem zdobniczym strojów weselnych. Kokardy i kokardki można też wykorzystać do ozdoby samochodu czy powozu ślubnego. Woal nadaje się też znakomicie na weselne stroje dla dzieci.

Numer 3: pompony

Różnokolorowe pompony z woalu mogą mieć średnicę od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Najładniej wyglądają podwieszone do sufitu na żyłkach lub kolorowych tasiemkach. Jednak nie mniej efektownie zaprezentują się jako ozdoba stołu biesiadnego, samochodu ślubnego czy otoczenia parkietu do tańca.

Pomponów z woalu, w przeciwieństwie do pomponów z kolorowej bibuły, można bez obaw użyć nie tylko w pomieszczeniach, ale także na otwartej przestrzeni. Wilgoć, a nawet opady atmosferyczne nie wpływają na atrakcyjność wizualną woalowych pomponów. 

Numer 4: bieżniki, gniazda i zawoje

Pasma marszczonego woalu gładkiego można rozkładać na stołach weselnych w roli delikatnego bieżnika. Wybierając pasmo jednokolorowego woalu, powiążemy w spójną całość wizualną wszystkie elementy dekoracji stołu. W szczycie stołu wystarczy zakończyć pasmo woalu efektowną kokardą – na zwisie obrusa lub wprost na podłodze. 

Oprócz błyskawicznego tworzenia bieżników woal gładki jest bardzo wdzięcznym materiałem do skręcania zawojów i gniazd, w których centrum możemy ustawić szczególnie efektowne potrawy, patery ze słodyczami kwiaty czy alkohol. Przy odrobinie doświadczenia lub po wykonaniu kilku prób woalu można użyć nawet do efektownego udekorowania tortu weselnego.

Numer 5: drapowania ścian i sufitów

Zasłonięcie drapowanym woalem ścian i sufitów jest najprostszym sposobem uroczystego dekorowania pomieszczeń, w których odbywa się przyjęcie weselne. Nawet niezbyt urodziwe, zniszczone lub po prostu nudne wizualnie i niedopasowane kolorystycznie powierzchnie można błyskawicznie odmienić, nadać im odświętny wygląd. Oferowane przez nas woale gładkie mają wystarczającą liczbę kolorów, aby dowolnie spersonalizować każde wnętrze i dopasować się do koncepcji kolorystycznej pozostałych dekoracji ślubnych, strojów czy mebli.

Klasycznym sposobem zdobienia pomieszczeń biesiadnych jest też wykorzystanie pasm woalu, które można łatwo podwieszać pod sufitem. Niewielka waga materiału sprawia, że można go mocować bez większych ingerencji w strukturę sufitu – wystarczy wykorzystać sznurki, tasiemki czy żyłkę.

Wróć